From the blog

Kobiece pomysły na biznes

Kobiece pomysły na biznes

Zaczyna się tak: „Być kobietą, być kobietą marzę ciągle będąc dzieckiem…” a później jest tak: (…) aaa… kobietą być nareszcie, a najczęściej o tym marzę kiedy piorę Ci koszulę albo naleśniki smażę.”

I tu pojawia się pytanie: czy kobieta może nadal być ostoją życia rodzinnego i nie zaprzestawać pracy i samorealizacji? Może, bo kobiecych pomysłów na biznes jest całe mnóstwo, zależy z jakiego założenia wychodzimy i jakie mam potrzeby i motywację?

Zwróćmy uwagę, że w dzisiejszych czasach spódnica nie przeszkadza w podejmowaniu pracy na równi mężczyznami. Oczywiście nigdy do końca nie będziemy mogły dorównać mężczyznom w pracach fizycznych, ale już umysłowych…

Oczywiście co się tyczy fizycznych nie uogólniajmy, bo kobieta kobiecie, jak i mężczyzna mężczyźnie nierówny. Ale jak dotąd np. trudno spotkać kobietę pracującą w służbach oczyszczania miasta, jeżdżącą z panami tymi ogromnymi śmieciarami (przy okazji medal dla kierowców śmieciarek, są rewelacyjni!).

Jak wygląda rzeczywistość?

Dzisiaj bizneswoman może się sprawdzać w każdej branży, ale chyba nie o taki biznes nam chodzi. Nie jest dla nas problemem podjęcie pracy kiedy jesteśmy jeszcze przed etapem pieluchowania lub gdy nasze dzieci przekroczyły magiczny wiek 15 lat (nie, nie – kłopoty się wówczas nie kończą, ale jest już zupełnie inaczej).

Kobiecy pomysł na biznes to coś w rodzaju:

 • nie mogę wyjść z domu, a potrzebuję uzupełnić lukę finansową,
 • mam miesięczną córeczkę, ale potrzebuję odskoczni, bo zwariuję z tymi pieluchami,
 • nie jestem w stanie oddać dziecka do żłobka, ale przecież mogłabym coś porobić kiedy maluch śpi?
 • Mała wreszcie w przedszkolu a co ze mną?
 • Mąż zarabia na nas oboje, ale właściwie chętnie zagospodaruję czas…
 • itd…

Co dzisiejszy rynek proponuje takim kobietom? Przede wszystkim slogany:

 • Kobieto nie rezygnuj z siebie – pracuj!
 • Mamo rynek pracy Cię potrzebuje, nikt przecież nie ogarnie 1000 rzeczy tak jak Ty!

Czy coś za tym idzie? A i owszem… można się zdziwić, bo chociaż skręcanie długopisów odchodzi do lamusa, zastępuje je cała masa innych – dużo ciekawszych pomysłów.

Hand made

Rękodzieła to nie tylko ciekawy pomysł na biznes, ale bardzo zgodny z dzisiejszymi trendami. Nie każdy bowiem ma w sobie tyle zapału, aby poświęcić kilka godzin na ręcznie robioną kartkę czy bukiet albo maskotkę dla dziecka.

Oczywiście, żeby zająć się przedmiotami ręcznie robionymi musimy mieć jakiś niebanalny, najlepiej niepowtarzalny pomysł. Nie przejmujmy się ogromną podażą, bo obok niej zawsze czyha na nas popyt i nigdy nie wiemy na czym zarobimy pierwszy milion.

Przykłady

Możemy zacząć od najpowszechniejszego rynku – dziecięcego. Ów, niezmienne, będzie potrzebował nowych zabawek, które tonami zbierają dzieci od swoich babć, dziadków, wujków, cioć. Możemy np. szyć lalki czy maskotki o nieregularnych kształtach. Najlepiej aby zacząć od wykonania kilku dla dzieci ze swojego środowiska. Kolejnym etapem niech będzie pokazanie tego na facebooku. Się spodoba to już tylko strona internetowa, cennik i zamówienia same będą wpadać.

Innym pomysłem na rękodzieło będą coraz modniejsze bukiety, ale nie z kwiatów. W zależności od zapotrzebowania dla dziecka niech to będzie bukiet z lizaków, dla nastolatki niech to będzie bukiet z czekoladek i batoników, dla dorosłego mężczyzny może być świetnie trafionym bukiet z kabanosów z mocniejszym trunkiem w środku i tak dalej. Dla każdego coś dobrego.

Opakowania czy torebki z materiału – mogą być kolejnym produktem. Możemy skupić się na cieszącym się spektakularnym sukcesem – filcem. Materiałem odpornym, łatwym do obrobienia, a przy tym w najrozmaitszych kolorach. Ale papierowe pudełka czy z drewnopodobnego materiału do decoupage też będą świetnym pomysłem. Przecież nie wyobrażamy sobie przekazania komuś prezentu bez opakowania, a te w okresach świątecznych schodzą ilościami nie do obliczenia. Czasem na opakowania wydajemy przecież krotność prezentu.

Pozostając przy filcu warto (przy manualnych zdolnościach, cierpliwości i głową pełna pomysłów) pokusić się o filcowe brożki, które zareklamujemy obok innych brożek z przeróżnych materiałów (od masy solnej i porcelany domowej roboty, przez szklane do metalowych).

Takim sposobem przechodzimy w elementy ubioru, a stąd niedaleko do naszywek czy nadruków na poduszki czy T-shirty. Personalizowany prezent jest zawsze dobrym pomysłem, a często ostatnią deską ratunku.

Rękodzieło zyskuje na wartości, dlatego wszelkie pomysły również znajdą swoich odbiorców. Oczywiście kluczem do sukcesów będzie jakość produktu oraz odpowiednie zareklamowanie, aby oferta trafiła na podatny grunt. Ale od czego mamy pozycjonowanie stron…

Skraperka

Skupiając się na rękodziele nie możemy zapomnieć o scrapbookingu. Ten sposób uchwycenia chwili może być nie tylko naszym hobby, sposobem na odpoczynek czy zrelaksowanie się, ale również może być naszą metodą na biznes.

Jeśli tylko zaopatrzymy się w papier do scrapbookingu, wstążki, naklejki, koronki, materiały, wycinki z gazet, metki, guziki, to jesteśmy w stanie stworzyć zupełnie niepowtarzalne kartki okolicznościowe (i od nich warto zacząć), a później albumy na zdjęcia, zaproszenia, podziękowania, zakładki do książek, ozdobne przepiśniki i inne, jakie tylko podpowie nam wyobraźnia.

Mało tego. Możemy scrapbooking spersonalizować, czyli nie tylko wykonać rękodzieło z naszych materiałów, ale również przyjąć zlecenie z przesłanym zdjęciem czy innym gadżetem, który wpleciemy w nasze dzieło.

Scrapbooking podbija zagraniczne rynki, dlatego Polska też powoli poddaje się temu trendowi, im szybciej rozpoczniemy naszą działalność w tym kierunku, tym większe nasze szanse na sukces.

Jednym z pozytywów jest to, że możemy wykonywać rękodzieła czy scrapy w czasie przez nas wybranym, czyli ten rodzaj biznesu dostępny jest również dla mam z małymi dziećmi. Po prostu cały swój biznes trzymamy w szafie z dużymi szufladami i kiedy dziecko idzie spać, my „wchodzimy do biura, odsuwamy nasze pomoce i pracujemy”.

Na początek nie potrzebujesz wielu narzędzi i materiałów, z czasem, jeżeli staniesz się profesjonalną skraperką, Twoja pracownia będzie ich pełna. Wszelkie materiały, narzędzia i akcesoria do scrapbookingu zakupisz w polecanym przez nas sklepie Scrap Shop, ich ofertę znajdziesz w tym miejscu: Scrapbooking sklep. Warto zajrzeć też na bloga sklepu, gdzie wyjaśnione są podstawowe zagadnienia.

Pośredniczka zakupów zagranicznych

Karty bankomatowe i kredytowe są już bardzo powszechne, a jednak z tych drugich nie każdy chce korzystać. Nie zdajemy sobie sprawy, że są one dużo bezpieczniejsze od bankomatowych, bo tam transakcje można wycofać (ale to nie czas na ten temat). Tak czy siak wiele osób nie chce z nich korzystać. I tutaj możemy pojawić się my – kobiety biznesu, oferujące pośrednictwo zakupowe. Oczywiście może wydawać się to odrobinę niebezpieczne, ale wcale takie nie jest. Zawsze można wycofać się z zakupów, zwrócić towar lub upłynnić go na polskim rynku.

Co ciekawe pośredniczka zakupów nie tylko może być odpowiedzialna za sprowadzenie towaru, ale również za jego wyszukanie czy zaproponowanie (czasami przecież czegoś bardzo chcemy, ale sami/e nie wiemy czego). Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bardzo zabiegani są dzisiejsi ludzie. A im więcej zarabiają, tym mniej czasu chcą poświęcać na takie błahe sprawy jakimi są zakupy, więc warto tę lukę wypełnić.

Przewodniczka w wielkim mieście

Czy to w ogóle może być pomysł na biznes, gdy wokół tyle biur podróży z przewodnikami lub po prostu mnóstwo przewodników jakie oferuje miasto? Otóż każdy chce być potraktowany szczególnie. Odwiedzającym nie zależy wyłącznie na zobaczeniu standardowych wizytówek miast Polski, ale często na poznaniu miejsc, o których w lokalnych przewodnikach nie wyczytają.

Zamiast odklepanej nudy lub 3 raz odsłuchanej tej samej historii (przecież turyści odwiedzają czasem kilka razy te same miasta) możemy zaproponować im zupełna odmianę, a wręcz awangardę. Oczywiście wszystko z umiarem, ale od czego są telefony, maile i załączone zdjęcia, jeśli nie od dopracowania trasy dedykowanej dla zainteresowanych.

Niebagatelne podejście i każdorazowo przemyślane pod gust odwiedzających może odnieść naprawdę duży sukces. A podkreślmy, że nie musi to być oprowadzanie codziennie, cotygodniowe, ale raz na dwa tygodnie zupełnie wystarczy by podreperować budżet zagranicznym euro.

Konsultantka ślubna

Mamy mnóstwo przyjaciół, ale czy oni szczerze nam doradzą, że w tej sukni/ w tym garniturze jest nam dobrze? Czy te kwiaty będą pasować, a co dla gości, a jaki alkohol, a co się opłaca, a w co nie warto inwestować? A jaki zespół się będzie podobać, a DJ to dobry pomysł? I inne…

Szczerze? Nie. Niewiele przyjaciół potrafi nam szczerze na to wszystko odpowiedzieć, a poza tym nie znają rynku weselnego. Jeśli masz wobec tego doświadczenie, znasz trendy, możliwości i  jesteś dobrym, odpowiedzialnym organizatorem, to z pewnością odnajdziesz się na tym rynku pracy.

A zapotrzebowanie jest ogromne. Dobra, zaufana konsultantka może sprawić, że ślub i przyjęcie będą naprawdę udane i odbędą się w całkowitym spokoju, bez niespodzianek.

Organizatorka przyjęcia (wesela, chrzciny, wieczory panieńskie)

Śluby. Jest ich przecież całe mnóstwo, a pracy przy ich organizacji ogrom. Wie o tym każda Panna Młoda i Pan Młody. Czemu więc nie oddać się w dobre ręce? Zaproponujmy siebie, swój czas weekendowy na taką organizację.

Siedząc w domu możemy telefonicznie poumawiać wiele osób: fotografa, florystykę, wizażystkę, makijażystkę i inne osoby, których z dnia na dzień również będzie nam przybywało w pakiecie zaufanych.

Podchodząc poważnie do takiej organizacji możemy pracując głównie w domu (z odpowiednio zaplanowanymi wyjazdami na próbowanie i aprobowanie) odciążyć Państwa Młodych, którzy tego dnia miast martwić się o każdy szczegół, będą martwić się wyłącznie kiedy stracą nas z oczu (czego im nie serwujmy!).

A jeśli śluby to i inne przyjęcia. Oprócz chrzcin (które przecież tylko dla wierzących katolików) możemy odnaleźć się jako szara eminencja organizacji wieczoru panieńskiego, która kontaktując się z przyszłą Panną Młodą lub świadkową (w zależności od obyczajów), zaplanuje, zorganizuje i dopatrzy całości, a dodatkowo bezpiecznie rozwiezie „całe towarzystwo” po udanej imprezie.

Niania na przyjęcia weselne

A wracając do wesel (no cóż te się pewnie nigdy nie skończą, a jak widać to żyłka złota) to prosząc gości pewnie niejedna para spotkała się już z pytaniem: a niania będzie? Tak. To już te czasy kiedy rodzice nie tylko walczą o przetrwanie z dziećmi na ślubie i na przyjęciu, ale chcą właśnie się na nim dobrze bawić nie martwiąc się o swoje pociechy.

Takie 500,00- 1500,00 PLN za jedną noc to przecież nie mała suma prawda? Czyli warto. Owszem dla Pary Młodej może być to dużo, ale uwierzcie – wpisuje się to w listę z budżetu na przyjęcie weselne.

Korepetytorka

Ten rodzaj biznesu raczej nie upadnie. Rodzice mają coraz mniej czasu na swoje dzieci i łatwiej im zatrudnić osobę do pomocy w nauce niż samym usiąść i pomóc. Oczywiście nie jest to oskarżenie do rodzica (choć nie jeden z pewnością mógłby powstydzić się braku chęci do oddania trochę swojego czasu dzieciom), bo nie wynika to często z braku chęci, ale zwyczajnego braku możliwości.

Odpowiednie podejście i umiejętność przekazywania wiedzy są coraz lepiej cenione. A przecież możemy zaproponować zupełnie nowoczesny rodzaj pomocy w nauce? Korepetycje przez skype’a. niezbyt popularne albo w ogóle nie znane, a jakie zapotrzebowanie? Dodatkowo wygoda, bo nawet sprzątać w domu nie trzeba na przyjazd nauczyciela.

Minusem będzie brak bliskiej relacji z dzieckiem, ale co trzecie „spotkanie” warto organizować w dogodnym miejscu, w realu. Szczególnie wygodne do udzielania korepetycji dzieciom starszym i młodzieży.

Stylizatorka mieszkania

Jeśli nie mamy pieniędzy to włącza nam się kreatywność. Małe mieszkanko potrafimy w sposób dogodny i uroczy przerobić w taki sposób, że aż szkoda go używać, bo można by bilety sprzedawać dla zwiedzających.

Czemu więc nie wykorzystać tego do aranżacji mieszkań klientów. A tych z pewnością nie zabraknie. Każdy usilnie chce mieć teraz swoje cztery kąty za wszelką cenę. A odpowiednie wyposażenie mieszkania to nie lada wyzwanie dla zabieganych.

Nie każdy również ma tyle zapału, chęci i umiejętności, aby odpowiednio zagospodarować powierzchnię. Natomiast znakomita większość z nas chce usłyszeć od gości: świetnie urządzone mieszkanie, niepowtarzalny gust, odpowiednio wykorzystana powierzchnia, a dodatkowo ten klimat…

Home staging

To całkiem podobny pomysł na biznes do urządzania mieszkań, ale zupełnie tymczasowy i z tego, co mamy pod ręką. A to oznacza, że musimy pojawić się w mieszkaniu, które właściciele zamierzają sprzedać. Wykorzystując umieszczone tam meble i ozdoby staramy się w jak najlepszy sposób przygotować je do sprzedaży.

Liczy się nie tylko samo przygotowanie, ale odpowiednie wykonanie zdjęć na tablice ogłoszeniowe, ponieważ jak wiemy ofert jest wiele, a przecież znamienita większość ogłoszeń oglądana jest wyłącznie w sieci i natychmiast odrzucana, ze względów wizualnych.

Nie jest to pośrednictwo mieszkaniowe (na szczęście), ale swój wkład w sprzedaż mieszkania będziemy mieć.

Makijażystka domowa

Zawód bardzo stary, ale jako pomysł na biznes nadal aktualny. Najbardziej potrzebne makijażystki ślubne, ale i na: sylwester, wieczory panieńskie czy inne. Warto dodać do tego naukę nakładania makijażu. Niejedna kobieta marzy aby potrafić zrobić się na bóstwo- ot zwykłym podkreśleniem oczu lub kości policzkowych.

Nadzorca remontu

Wspominaliśmy, że kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi, dlatego kobieta, która dobrze przypilnuje ekipy remontowe może okazać się największym skarbem i wybawcą.

Każdy z nas będzie się kiedyś remontował. Czy to będzie zmiana w łazience, w kuchni czy w całym mieszkaniu/domu, to niestety nastąpi. A wtedy każda ekipa gdzie „jeden robi jak się patrzy, a reszta patrzy ja się robi” będzie nam spędzać sen z powiek. Szczególnie jeśli nie będziemy w stanie wziąć wolnego w pracy i dopilnować Pana Zdziśka, który na wszystko ma znaną odpowiedź „będzie Pani zadowolona…”

Tak, tylko później przy odbiorze z tym zadowoleniem jest problem. Czy wobec tego nie ma tu miejsca na osobistego nadzorcę? Owszem, zawsze jest przecież jakiś majster, z którym mamy się kontaktować, no ale po czyjej stronie jest? Po zamawiającego czy po wykonawcy? Czyli majster nie powie nam: słuchaj Kasia zrobili Ci właśnie dziurę w ścianie, którą zamierzają zwyczajnie zastawić meblami? Nie. Czyli tutaj kobieta, która wie co to łososiowy i odróżnia prosto od prawie prosto, odnajdzie się.

No ale czemu kobieta a nie mężczyzna? Bo dla kobiety nie ma „jakoś się wyklepie”, „inaczej się nie dało”. Więc do dzieła – jeśli tylko mamy w sobie trochę samozaparcia i z budowlanką jesteśmy za pan brat.

Copywriter

Aż roi się od ofert tablicach ogłoszeń. A przecież kiedy dziecko śpi można „skrobnąć” nie jeden artykuł. Kto wie, może stanie się to nawet na tyle opłacalne, że ostatecznie wespół z innymi biznes-mamami warto by pomyśleć o takiej działalności piśmienno-twórczej?

Jeśli więc nie mamy problemu z językiem polskim, po głowie aż roi się od pomysłów i ciekawych zwrotów – naprawdę warto spróbować.

Mało tego, obejdzie się bez większych inwestycji, chyba że nie mamy „kawałka klawiatury z laptopem i dostępem do internetu”, bo wówczas niestety niewiele zdziałamy.

Osoba odpowiedzialna za social media

Jeśli jesteśmy gotowe na prowadzenie strony bądź bloga dla konkretnej firmy (zacznijmy od małej), to jest to biznes dla nas. Kobiety z reguły są sumienne i odpowiedzialne, więc podejmując się systematyczności zrobią wszystko, aby nie stracić pracodawcy.

Stylizator wizerunkowy

Nie chodzi tutaj o fryzjera, ale osobę, która ma duży zapas prawidłowego postrzegania figury i charakteru osoby, przez co łącząc gust z zadowoleniem klienta, potrafi stworzyć zupełnie nową odsłonę osoby.

Będzie to nie tylko osoba od całkowitej zmiany profilu, ale również doradca na zakupach odzieżowych, kosmetycznych i innych potrzebnych stylizacji.

Doula

Coraz bardziej popularny „zawód”. Osoba, która będzie przy nas podczas ciąży i porodu oraz w najtrudniejszym czasie po (a może nawet dłużej). Jeśli kochamy dzieci, a zazwyczaj szukając bardziej kobiecego biznesu – je mamy, to droga otwarta. Doświadczenie i czas poświęcony niedoszłym lub świeżo upieczonym mamom to naprawdę droga do sukcesu.

Prowadzący kursy dla osób starszych (obsługa komputera, smartfona)

Kobieca cierpliwość to coś zupełnie naturalnego. Ile razy nasz mąż czy partner denerwował się nie mogąc naprawić prostej rzeczy (podczas gdy najbardziej skomplikowaną wykonywał bez mrugnięcia okiem), więc to ostatecznie kobieta wykonywała tę „trudną naprawę”.

I to właśnie pole, które możemy wykorzystać w coraz popularniejszych kursach dla seniorów. Najczęściej są to kursy z podstawowej obsługi komputera. Przecież teraz każda babcia chce oglądać wnuki oddalone o kilkaset kilometrów, a każdy dziadek chce sobie móc wyszukać jakieś ciekawe narzędzia na allegro.

Instruktorka jazdy – kobieta nie tylko dla kobiet

Okazuje się, że kobiety są coraz lepszymi kierowcami, a w roli instruktorów również dobrze się sprawdzają. Dobrą stroną takiej pracy jest możliwość każdorazowego umawiania się na jazdy, więc można się dopasować.

Mężczyźni również mają problemy z nauką jazdy i co ciekawe może okazać się, że dużo przyjemniej uczyć się będą z kobietą.

Coach

Trener od wszystkiego potrzebny od zaraz. Trener na siłownię, trener od żywienia, trener od asertywności – jednym słowem trener od życia.

Odszukajmy więc co możemy przekazać od siebie innym. Zainwestujmy w kurs, który jest zawsze dobrą wizytówką i do dzieła.

Możemy również stworzyć własnego bloga, który może stać się inspiracją dla kogoś. A ów jak wiemy również przynosie nam z czasem korzyści finansowe.

Fotograf niemowlaków

Tutaj można rozpocząć już sesją zdjęciową porodową lub poporodową. Z pewnością niejedna mama natknęła się na fotografa, który już pierwszego dnia obszedł pół szpitala robiąc zdjęcia najmłodszym. Zdjęcia niepowalające, za to cena za nie jak najbardziej. No ale cóż, w takim czasie kiedy świeżo upieczona mama jest obolała, a tata biega wokół niej i dziecka, nie mając czasu na robienie zdjęć oczywiście 80% rodziców się skusi.

Dzięki ofercie i dotarciu do mam przed porodem można w łatwy sposób zyskać klientów na wyłączność, bo przecież takie zdjęcia to wkroczenie w sferę bardzo intymną, którą najlepiej zrozumie właśnie kobieta.

A później: chrzciny, sesje zdjęciowe niemowlaków itd. Jedna rodzina może wybrać sobie fotografa nie na jedną sesję ale na kilka lat. Ów może być w najważniejszych momentach rodzinnych, a nie ma nic lepszego dla biznesu jak stały i zadowolony klient.

Krawcowa

Nie, nie od wszystkiego. Niech to będzie jakieś kilka niepowtarzalnych pomysłów. Np. torby – wiemy, że kobiety torby uwielbiają, a gdyby tak szyć torby takie same z jedną zmianą, która oddawałaby porę roku?

Albo może poduszki na każdą porę roku? Poszewki dla dziecka. Ubranka bezszwowe (przecież dzieci nie znoszą wszelkich metek i szwów). Jest cała masa produktów, ale stwórzmy unikaty, które rozejdą się jak świeże bułeczki.

Nauczycielka gotowania – master chef

Okazuje się, że nie każda kobieta potrafi gotować. Owszem nie musi, ale kiedy pojawia się przed nią takie wyzwanie potrafi nieźle się zestresować. Szczególnie kiedy w grę wchodzi nowy chłopak, gorzej: teściowa, a najtrudniej: własne dzieci.

Dobra oferta z prostymi przepisami, które nie mogą się nie udać, będzie świetnym produktem, który z pewnością odnajdzie swój popyt.

Dla mam, które są w stanie wygospodarować co najmniej kilka godzin poza domem bez dziecka lub dla kobiet, które dzieci mają już w szkołach warto pomyśleć o takim biznesie jak:

 • Cukiernia,
 • Kawiarnia,
 • Kwiaciarnia.

A może jakiś sklep internetowy?

 • Sklep odzieżowy – mogą to być ubrania nowe, sprowadzane z zagranicy lub nawet używane, które zdobędziemy na straganach internetowych.
 • Sklep z bibelotami – te nigdy nie przestaną zagracać naszych domów, a to dlatego, że stale je kupujemy, a więc jest na nie zapotrzebowanie.
 • Sklep z zabawkami dziecięcymi – rynek dziecięcy nigdy nie upadnie, bo sobie jesteśmy w stanie czegoś odmówić, ale dzieciom?

I wiele, wiele innych, bo internet pozwala nam obecnie na wszystko. Najtrudniej zdobyć stałych klientów, ale właśnie dzięki sieci mamy dużo większe szanse na zbadanie rynku, który zaowocuje w przyszłości.

Wystarczy trochę cierpliwości, analiza rynku, obserwacja konkurencji i dobra strategia z kreowaniem swojej marki w tle. Nie da się przecież zarobić miliona w ciągu jednej nocy (uczciwie).

Related articles

stroje kąpielowe UV

Jak chronić skórę przed słońcem?

Lato wszystkim kojarzy się z wakacjami. Natomiast jeśli myślimy o urlopie i odpoczynku, od razu przychodzą nam do głowy wysokie temperatury, upały oraz słońce na bezchmurnym niebie. Jednak czy wiesz, że promienie słoneczne mogą okazać się naprawdę niebezpieczne dla naszego […]

read more »
sprzęt jeździecki

Sprzęt jeździecki

Jazda konna popularna jest od najdawniejszych czasów. Fascynuje zarówno kobiety jak i mężczyzn. Budzi wiele skojarzeń np.: z westernami, husarią czy ze zwykłym galopem po leśnych ścieżkach. Jedno jest pewne niezależnie od tego czy trenujemy profesjonalną jazdę konną czy jest […]

read more »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *