From the blog

kostka brukowa

Rodzaje kostki brukowej

Kostka brukowa występuje w wielu wariantach – wzorach, kształtach oraz fakturach. Dzięki temu można wybrać rodzaj kostki odpowiadający celom, do których chcemy wykorzystać ten materiał. Sprawdź więc jakie są najpopularniejsze typy kostki brukowej!

Jak można skategoryzować kostkę brukową?

Kostka brukowa może zostać sklasyfikowana w oparciu o różnorodne kryteria. Jednym z nich może być chociażby technologia, jaka zostanie wykorzystana w procesie produkcji tego rodzaju kostek, a nawet to, jaki producent je wykona. Inna kwestia to na przykład zastosowany materiał. Łatwo wyodrębnić różne typy kostki brukowej również na podstawie ich koloru, struktury, wielkości, czy też kształtu. Ostatnim, jednak nie mniej ważnym kryterium, jest cena. U różnych producentów kostki brukowej może ona przejawiać się w różnorodny sposób.

Kostka szara czy kolorowa?

Najprościej jest rozróżnić kostkę brukową na podstawie jej barwy. Najczęściej spotykana jest oczywiście klasyczna, szara kostka. Teraz dostępne są również kostki w różnych kolorach, od bordowych, po ciemnoszare, czy różowe. Poszczególne odcienie kostki brukowej mogą mieć ponadto różny odcień – jednolity lub melanżowy, który każdej kompozycji nadaje jeszcze więcej charakteru.

Jaki wymiar kostki brukowej wybrać?

Na rynku dostępne są ponadto różne wielkości pojedynczych kostek brukowych. Są standardowe warianty, jednak wybrać można także bardziej nietypowe rozmiary. Nie bez znaczenia jest także grubość takiej kostki, która bezpośrednio wpływa na to, jak duży ciężar może utrzymać wykonana z tego materiału nawierzchnia. Grubość kostki brukowej waha się w przedziale od czterech do nawet piętnastu centymetrów.

Jaki materiał można wykorzystać do wytworzenia takiej kostki?

Kostka brukowa może być wytworzona z wielu rodzajów materiałów. Aspekt ten bezpośrednio przekłada się na ostateczną cenę kostki brukowej. Najpopularniejsza jest kostka brukowa: betonowa – jednowarstwowa lub dwuwarstwowa, kamienna, wapienna, bazaltowa, czy też wykonana z piaskowca lub sjenitu. Istnieje także kostka granitowa. Dokonując wyboru kostki pod takim właśnie takim aspektem, trzeba wziąć pod uwagę jak wielki ciężary będzie musiała unosić wykonana z tego materiału nawierzchnia. Im będą one większe, tym bardziej wytrzymała i solidna musi być kostka.

Tańsza, czy droższa kostka brukowa – którą wybrać?

Jednym z czynników, który pozwala wyróżnić rodzaje kostek brukowych jest ich cena. Jeśli dysponuje się większymi środkami finansowymi, zaleca się kupić kamienną kostkę brukową, która jest zdecydowanie droższa. W tym przypadku i tak najtańsza jest kostka granitowa. Droższa jest kostka granitowa, czy wykonana z kamienia polnego. Metr kwadratowy tej ostatniej może kosztować nawet pięćset złotych. Jest to więc naprawdę pokaźna suma. Natomiast, jeśli komuś zależy na większej oszczędności, bardziej rozsądne jest wybranie betonowej kostki brukowej. W tym przypadku tańsza jest najzwyklejsza kostka, czyli szara, której metr kwadratowy kosztuje niewiele ponad dwadzieścia złotych. Kostka barwiona to koszt rzędu od czterdziestu do osiemdziesięciu złotych.

Jak wybrać najlepszy rodzaj kostki brukowej?

Przed udaniem się do sklepu z wyposażeniem budowlanym lub ogrodniczym należy zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami dotyczącymi kostki brukowej. Oto najważniejsze z nich:

 • Jakie ma być przyszłe zastosowanie kostki brukowej?
 • Z jak wielkim obciążeniem będzie musiała poradzić sobie powierzchnia wykonana z tego materiału?
 • Jaki kształt ma mieć taka kostka brukowa?
 • Jakiego typu efekt ma przynieść taka nawierzchnia – klasyczny, czy postarzany?
 • Czy kostka powinna mieć powierzchnię antypoślizgową?
 • Jaki ma być kolor kostki brukowej?
 • Czy powierzchnia kostki ma być wyposażona w fazę, czy też nie?
 • Jaka ma być wielkość pojedynczej kostki brukowej – duża, czy mała?
 • Jaki wzór ma zostać wykonany z tego materiału – regularny, czy też nieco bardziej nieszablonowy?
 • Jaki typ kostki brukowej będzie pasował do reszty aranżacji naszego podwórka?
 • Jaka technologia barwienia, ma zostać użyta przy produkcji kostki – czy ma to być jednolite barwienie, czy też ma zostać stworzony melanż kolorystyczny?
 • Jaką ilością budżetu dysponuje się w związku z tą inwestycją?
 • Jaki typ nawierzchni ma zostać pokryty tym materiałem?
 • Jakość parametrów kostki, takich jak – trwałość, wytrzymałość, nasiąkliwość, a nawet odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Podsumowanie

Kostka brukowa jest obecnie bardzo popularnym materiałem. Duże znaczenie ma tutaj jest ogromna uniwersalność. Można bowiem stosować ją w różnych sytuacjach. Kostka brukowa sprawdzi się na przykład przy tworzeniu chodników, podjazdów, parkingów, czy alejek ogrodowych lub parkowych. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby z takiego materiału wykonywać również tarasy, czy podłogi w altanach. Z różnobarwnych kostek można projektować także wielokształtne kompozycje, wyróżniające się oryginalnymi kształtami. Nie dziwi więc fakt, że w dzisiejszych czasach, w publicznej przestrzeni oraz na prywatnych działkach nie sposób nie zobaczyć mozaik wykonanych właśnie z kostki brukowej.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: kostka brukowa wołomin


Related articles

zraszacze

Zastosowanie zraszaczy w ogrodzie.

Lato w Polsce potrafi być upalne i suche. Niedostatek opadów może być najbardziej odczuwalny dla naszych ogrodów. Warto więc, szczególnie w tym okresie roku, wyjątkowo uważnie zająć się pielęgnacją naszego podwórka. Dzięki temu, nawet podczas suszy, najbliższa okolica naszego domu […]

read more »
zaproszenia na ślub

Zaproszenia na ślub – na co zwrócić uwagę?

Przygotowania do śluby zaczynają się zwykle na wiele miesięcy przed samą uroczystością, zaproszenia natomiast należy dostarczyć już na dwa lub – jeszcze lepiej – trzy miesiące przed tą ważną datą. Stąd też sprawa zaproszeń nabiera wielkiego znaczenia – ma to […]

read more »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *