From the blog

sprzęt jeździecki

Sprzęt jeździecki

Jazda konna popularna jest od najdawniejszych czasów. Fascynuje zarówno kobiety jak i mężczyzn. Budzi wiele skojarzeń np.: z westernami, husarią czy ze zwykłym galopem po leśnych ścieżkach. Jedno jest pewne niezależnie od tego czy trenujemy profesjonalną jazdę konną czy jest to dla nas sposób na rekreacje powinniśmy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Podstawowy sprzęt dla konia

Jeżeli Twoja przygoda z koniem dopiero się zaczyna powinieneś zainwestować w następujący sprzęt:
Czaprak, zwany też potnikiem. Jest to płachta, którą kładziemy bezpośrednio na koniu, na niej umieszcza się kolejne elementy potrzebne do osiodłania konia. Czaprak chronić ma konia przed otarciami, a także pochłaniać nadmierną ilość potu. Są trzy rodzaje czapraków odpowiadające różnym rodzajom siodła tj. ujezdniowe, skokowe i wszechstronne.
• Żelówka- kolejna warstwa, kładziona na czaprak służąca stabilizacji siodła na grzbiecie. Można zastąpić ją futerkiem. Nie rozróżnia się wersji przystosowanych do odpowiedniego rodzaju siodła. Ten element jest uniwersalny.
Siodło – miejsce, na którym siadamy. Służy przede wszystkim wygodzie siodłającego. Siodło należy dobrać odpowiednio do zajęcia. Jeżeli ćwiczymy skoki przyda się siodło skokowe, do jazdy użyjemy ujezdniowego, natomiast siodło wszechstronne wykorzystamy w każdej z tych sytuacji.
Popręg – jest to pas przytwierdzający sidło. Służy utrzymaniu siodła w jednej pozycji. Nadaje to równowagę osobie siedzącej na siodle.
Ogłowie – sprzęt zakładany na głowę konia służący do kierowania i wybierania trasy. Jest to sposób komunikowania się ze zwierzęciem. Istnieje wiele rodzajów ogłowia, na sam początek radzimy wybrać najprostsze.

Podstawowy sprzęt dla jeźdźca

Jeżeli chcesz ujeżdżać konia również Ty powinieneś wyposażyć się w specjalny sprzęt. Zapewni Ci to komfort i bezpieczeństwo jazdy. Potrzebne Ci będą:
bryczesy– specjalne spodnie zapewniające swobodę ruchu. Dzięki temu możesz prawidłowo dosiąść konia. Rozróżnia się bryczesy całkowicie przyległe lub też takie, które mają bufiaste nogawki. Te drugie popularne wśród leśnych rzezimieszków filmowych.
• sztylpy- nakładki na łydki. Wymiennie korzystać można ze skarpet jeździeckich. Razem z krótkimi butami dają podobny efekt jak oficerki.
sztyblety jeździeckie – buty krótkie, w zestawie ze sztylpami są nieco tańsze niż oficerki
oficerki jeździeckie – buty długie
• toczek- chroni głowę w czasie upadku. Ciekawostką jest, iż powinno się go wymieniać po każdym wypadku.
Kask – dodatkowe zabezpieczenie
• kaskotoczek
• bat- jest to pomoc w przypadku nieposłuszeństwa konia. Jednak bez obaw użycie bata nie powoduje u konia poważnych obrażeń i ogromnego bólu. Odczuwa on to w znacznie mniejszym stopniu niż człowiek z racji swojej wagi. Nie powinniśmy jednak używać bata bez potrzeby.
• palcat (krótki bat)

Ceny

Sprzęt jeździecki to spora inwestycja, podobnie jak utrzymanie konia. Ceny jednak wahają się w zależności od materiału, jakości sprzętu, a także renomy firmy. Najtańsze siodło kupimy za ok. 500 zł, jednak na rynku dostępne są również te w cenie 5000 zł, ceny mogą sięgać również do 50000 zł. Ogłowie to wydatek między 50, a 5 tysięcy złotych.

Aby jeździć konno potrzeba dużo praktyki, specjalistycznego sprzętu co wiąże się z wydatkami. Pamiętajmy jednak, że sprzęt ten jest dla nas tylko ułatwieniem, ma zapewnić nam komfort. Jeżeli jesteśmy prawdziwymi pasjonatami jeździectwa poradzimy sobie również bez sprzętu. Jest on potrzebny, ale nie niezbędny.

Related articles

stroje kąpielowe UV

Jak chronić skórę przed słońcem?

Lato wszystkim kojarzy się z wakacjami. Natomiast jeśli myślimy o urlopie i odpoczynku, od razu przychodzą nam do głowy wysokie temperatury, upały oraz słońce na bezchmurnym niebie. Jednak czy wiesz, że promienie słoneczne mogą okazać się naprawdę niebezpieczne dla naszego […]

read more »
Kobiece pomysły na biznes

Kobiece pomysły na biznes

Zaczyna się tak: „Być kobietą, być kobietą marzę ciągle będąc dzieckiem…” a później jest tak: (…) aaa… kobietą być nareszcie, a najczęściej o tym marzę kiedy piorę Ci koszulę albo naleśniki smażę.” I tu pojawia się pytanie: czy kobieta może […]

read more »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *